Altyapı Sistemi Nedir?

Futbolda altyapı sistemi oldukça önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Çocukların altyapı eğitimleri genelde küçük yaşlarda başlamalıdır. Uzmanlara göre bunun en ideal yaşı 8’dir. Motor gelişiminin en üst noktası olan 15 yaşına kadar sürmesi gereken bir dönemdir.

altyapı sistemi

Okul öncesi dönemde ya da sonrasındaki dönemde çocukların vücutlarını kontrol etmede bazı zorluklar yaşadıklarını biliyoruz. Ancak günümüzde bu dönemdeki çocuklar için de özel olarak bazı futbol eğitimleri verilmektedir. Fakat uzmanların futbol altyapısı konusunda önerdikleri yaş genellik 8’dir. Bu döneme kadar çocuklar daha bağımsız bir şekilde davranabildikleri oyunları oynamaları ve park gibi yerlerde vakit geçirmelidir. O yüzden de bu dönemde uzmanlar çocukların yoğun bir antrenman performansına girmemeleri gerektiği konusunda da uyarmaktadır. O yaşa özel olan yüzme, oyuncaklar ile oynama gibi daha pek çok aktiviteleri yapmaları çok daha uygun olacaktır. Bu dönemlerde çocukların bilişsel gelişimlerine önem verilmesi çok daha yararlıdır.

Genelde neredeyse her spor branşında 8 ile 16 yaş arasındaki süreç altyapı eğitimini kapsar. O yaştan sonra 18 yaşına kadar da daha farklı eğitimler ve performanslara yönelik altyapı çalışmaları yapılır. Yaşa göre eğitimin verilmesi altyapıda bunların yaşa göre ayrılması başarı için önemlidir.

Genelde 8 ile 9 yaş arasında dönem ilk evredir. İkinci evre ise 10 ile 12 yaş arasında yer alır. Bu dönemlerde çocuklar futbol konusunda temel altyapı eğitimi alırlar ve temel eğitim ne kadar iyi olursa gelecek dönem için de o kadar faydalı olur. 13 ile 16 yaş arasında futbolda gelişim üzerine bir altyapı eğitimi verilmeye başlar. Sonraki dönemde ise 18 yaşına dek performans üzerine eğitimler ağırlık olur. Burada amaç artık kişiyi profesyonel futbola hazırlamaktır.

Altyapı sistemi genelde bunun üzerine kuruludur ve ülkelerin kendi futbolcularını geliştirmede oldukça önemli rol oynar. Aynı zamanda futbol kulüpleri bu şekilde kendi bünyelerinde yeni futbolcular yetiştirirler ve en iyi oyuncuları önemli maçlarda oynatmak üzere kadrolara katarlar. Altyapıda yetiştikten sonra da bu oyuncular ilerleyen dönemlerde başka kulüplere transfer olabilirler ve kulüplerine ciddi gelir getirebilirler. Tüm bunlar ile birlikte altyapı sistemi toplumsal anlamda da pek çok fayda sağlar. Özellikle çocukların genç yaşlarda kötü alışkanlıklardan uzak kalmasında oldukça etkilidir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir